مدیریت استراتژیک چیست؟

دسته بندی :مدیریت و رهبری کسب و کار ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ دکتر علی فیروزی 1528
مدیریت استراتژیک چیست؟

هر سازمان برای پیشرفت خود نیاز به پارامترهای مختلفی دارد. برخی نسبت به محیط تغییر کرده و برخی نیز جزو نیازهای دائمی سازمان به حساب می آیند. یکی از پارامترهایی که هر سازمانی ملزم به داشتن آن است را می توان مدیری توانا عنوان نمود. مدیر سازمان وظایفی مختلفی بر عهده دارد با این وجود عده ای مدیریت استراتژیک را مهم ترین وظیفه و البته مهارت آن می دانند.
مدیریت استراتژیک تعاریف متفاوتی دارد. به عنوان مثال تعریفی که پیرس و رابینسون از این نوع مدیریت ارائه می دهند بدین صورت است که آنان مدیریت استراتژیک را مجموعه ای از اقدامات و تصمیم هایی که نتیجه اجرا و تدوین برنامه های از پیش طراحی شده جهت دسترسی به اهداف شرکت می باشد می دانند.
از آن جایی که این تعریف شاید در وهله اول گیج کننده باشد اجازه دهید این بار با زبانی ساده تر توضیح دهیم.
به بیانی ساده ابتدا مدیر، برنامه هایی را برای پیشرفت شرکت یا سازمان طراحی می کند؛ حال او به دنبال بهترین راهکارهایی است که به کمک آن ها بتواند برنامه هایی که در مرحله قبل به کمک مشاوران خود طراحی کرده است را اجرایی کند.
هنگامی که او راهکارهای مناسب را شناسایی نمود پس از اجرایی نمودن آن ها میتوان گفت که این مدیر، از مهارتی به نام مدیریت استراتژیک برخوردار است.
این نوع مدیریت مفهومی بسیار وسیع دارد به نحوی که عده زیادی برنامه ریزی استراتژیک (و تمام ملزوماتی که این روش دارد) را زیر مجموعه ای از مدیریت استراتژیک می دانند.
در ادامه قصد داریم شما را به طور کامل با مفهوم مدیریت استراتژیک آشنا کنیم. بنابراین در صورتی که به خواندن ادامه این مقاله علاقه دارید با ما همراه باشید.

مدیریت مهارت بسیار مهمی است که همه ما باید فنون آن را یاد بگیریم در غیر اینصورت به مشکلات زیادی بر می خوریم. یکی از روش های یادگیری فنون مدیریت، تجربه است. بسیاری از افراد هستند که به کمک تجربه چیزهایی زیادی یاد گرفته اند. البته باید به این موضوع نیز توجه داشت که چه خوشمان بیاید و چه نه، در زندگی مسائل زیادی را تجربه خواهیم کرد.
اما آیا به نظر شما درست است که اگر قصد یادگیری کار و یا مهارتی را داشته باشیم بدون فکر و البته دانش سمت آن رفته و با این تفکر که “حتی اگر شکست بخورم برایم تجربه می شود” کار را شروع کنیم؟
البته که نه! اگر قرار بود هر شخص در کارش همه چیز را تجربه کند هیچوقت بشر تا این اندازه پیشرفت نمی کرد.
به جای آن می توانیم از تجربیات دیگران استفاده کنیم. این تجربیات می تواند ما را در ادامه راه راهنمایی کند.
خوشبختانه مدیریت استراتژیک نیز از آن دسته موضوعاتی است که منابع یادگیری آن بسیار زیاد می باشد.
شما حتی می توانید سخنرانی مدیران موفق در خصوص اقداماتی که برای پیشرفت شرکت و سازمانشان انجام داده اند را در اینترنت پیدا کرده یا در مجلات بخوانید.
حال شاید برایتان سوال پیش بیاید از چه زمانی بشر به این موضوع پی برد که مدیریت استراتژیک تا این اندازه حائز اهمیت است.

بزرگترین اشتباهات مدیریتی | هرگز انجام ندهید
بیشتر بخوانید

نگاهی به تاریخچه مدیریت استراتژیک

همانند بسیاری از انواع مدیریت، مدیریت استراتژیک نیز مراحل طولانی از تکامل را طی کرده است و به اعتقاد بسیاری هنوز هم جای پیشرفت دارد.
شرکت های بسیاری در تکامل مدیریت استراتژیک نقش داشته اند و با به کارگیری روش ها و همچنین تحقیقات بسیاری توانسته اند اولین قدم ها جهت تکامل روش را بردارند که از مهم ترین آن ها می توان به شرکت جنرال الکتریک اشاره نمود.
بعدها محققان و متخصصان بسیاری از دانشگاه های مختلف سراسر جهان روی این موضوع تحقیقات بسیاری به عمل آوردند و جالب است بدانید تا به امروز نیز این تحقیقات ادامه دارد.

در مدیریت استراتژیک پارامترهای زیادی برای پیشرفت سازمان وجود دارد اما برخی پارامترها از سایرین با اهمیت تر می باشند که در زیر به بررسی چند نمونه از آن ها می پردازیم.

بررسی موقعیت و شرایط

یکی از مهم ترین پارامترها بررسی شرایط یا به عبارتی تحلیل موقعیت می باشد.
یک مدیر موفق برای مدیریت و رهبری کسب و کار پیش از هر چیز نیاز دارد بداند شرایط کنونی شرکت چگونه است؟ آیا شرکت روندی صعودی را طی می کند یا اخیرا مشکلی باعث ضرردهی سازمان شده است؟
هر مدیری برای پاسخ به سوالاتی مانند سوالات بالا نیاز به یک سری اطلاعات دارد که این اطلاعات می تواند از طریق مشاهده و بررسی یا تحقیق و برقراری ارتباط به دست بیاید.
به عنوان مثال اگر قصد او تحلیل محیط خارجی باشد نیاز دارد تا با مشتریان صحبت نموده یا از طریق روش های مختلف (صفحات اجتماعی، تماس، نظرسنجی) بازخوردهای آن ها را به دست آورد.

فرمولاسیون

هر مدیر موفق می داند که برای عملی کردن استراتژی های خود ابتدا شرایط داخلی باید ثبات لازم را داشته باشد.
به عنوان مثال شما نمی توانید از کارمندانی که مدتی حقوقشان به تعویق افتاده است انتظار کار کردن با همان انگیزه قبلی را داشته باشید؛ بنابراین پیش از هر اقدامی شرایط داخلی را درست کنید.
قدم بعدی این است که رقیب های خود را بشناسید. تمام شرکت های دنیا رقبای زیادی دارند اصلا به همین دلیل است که تا این اندازه پیشرفت کرده اند. شما نیز اگر قصد دارید سازمان را به خوبی مدیریت کنید باید اقدام به شناسایی نقاط ضعف و قوت شرکت های رقیب کنید؛ در این صورت راحت تر از قبل می توانید پیشرفت کنید. همچنین از استراتژی های اصلی شرکت خود دور نشوید؛ مطمئنا موارد بالا نیازمند محصول یا خدماتی با کیفیت هستند تا بتوانند شرکت را بیش از پیش به موفقیت برسانند.
به زبان ساده اگر قصد دارید مدیریت و رهبری کسب و کار را به عهده بگیرید و موفق شوید پس از سر و سامان دادن به شرایط داخلی و استراتژی های کوتاه و بلند مدت شرکت به بررسی نقاط قوت و ضعف رقبا بپردازید.

مدیریت بهتر تیم ها
بیشتر بخوانید

اجرای طرح و نقشه ها (اجرای استراتژی)

مدیریت استراتژیک چیست؟

پس از آماده کردن استراتژی های شرکت می توانید اقدام به عملی کردن آن ها کنید.
البته پیش از آن باید به مسائلی مانند نحوه اجرا، اولویت بندی و بسیاری موارد دیگر توجه نمایید.
به عنوان مثال برخی مدیران پیشنهاد می کنند ابتدا از مشکلات بزرگ شروع کرده و پس از آن به سراغ سایر موارد بروید.
به یاد داشته باشید که عملی کردن استراتژی همانند طراحی آن نیازمند فرمولاسیون است؛ بدین معنی که پس از طراحی استراتژی های مختلف(بر حسب نیاز) آن ها را دسته بندی کرده و سپس تصمیم می گیرید که نحوه و زمان عملی کردن آن چه موقع باشد.
همچنین برای رهبری کسب و کار قدم بعدی را فراموش نکنید.

بررسی استراتژی

یکی از نکات اصلی برای موفقیت در کسب و کار بررسی استراتژی های طراحی شده می باشد.
معنی این موضوع آن است که پیش از اجرایی کردن آن ها سود و ضررهای احتمالی آن ها را کاملا ارزیابی نمایید.
به عنوان مثال یک مدیر باید بررسی کند که آیا استراتژی های لازم در زمان هایی که به آن ها تخصیص داده شده است قابل اجرا هستند یا خیر؟ و یا آیا نحوه اجرای آن ها تضادی با سایر استراتژی ها ندارد؟
همچنین توجه داشته باشید ارزیابی استراتژی تنها به پیش از اجرایی کردن استراتژی ها محدود نشده و پس از عملی کردن آن ها نیز باید اجرا شود.

جمع بندی

مدیریت استراتژیک مفهومی بسیار پیچیده و گسترده دارد. مدیرانی که از سطح بالایی از دانش برخوردار هستند باید بتوانند به صورت استراتژیک فکر کنند تا بالاترین میزان سوددهی را برای شرکت یا سازمان مورد نظر فراهم نمایند.
موارد زیادی وجود دارد که مدیران را به سمت مدیریت استراتژیک هرچه بهتر پیش می برد با این وجود چهار نمونه از آن ها شامل بررسی موقعیت و شرایط، فرمولاسیون، اجرا کردن استراتژی و همچنین ارزیابی آن می باشد.
ممنون از اینکه تا پایان این بخش با موضوع مدیریت استراتژیک چیست همراه ما بودید.

دکتر علی فیروزی

مطالعه مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0