وظایف مدیریت منابع انسانی

دسته بندی :مدیریت و رهبری کسب و کار ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ دکتر علی فیروزی 1474
وظایف مدیریت منابع انسانی

مدیران منابع انسانی نقش مهمی در مدیریت و رهبری کسب و کار دارند. آن ها وظایف اداری یک سازمان را برنامه ریزی، هدایت و هماهنگ می کنند، بر استخدام و مصاحبه ی نیرو های جدید نظارت می کنند، در مورد برنامه ریزی های استراتژیک با مدیران ارشد مشورت می کنند، و به عنوان پیوندی میان مدیریت یک سازمان و کارمندان آن عمل می کنند. این مقاله ابتدا به تشریح وظایف مدیریت منابع انسانی و سپس به بررسی شرایط این شغل، تحصیلات و مهارت های مورد نیاز برای آن می پردازد.

وظایف مدیریت منابع انسانی:

  • برنامه ریزی و هماهنگی نیروی کار یک سازمان برای بهره بردن بهتر از استعداد های کارمندان
  • برنامه ریزی استراتژیک برای موفقیت در کسب و کار
  • پیوند دادن مدیریت یک سازمان با کارمندان آن
  • مشاوره دادن به دیگر مدیران در رابطه با مسائل مربوط به مدیریت منابع انسانی، مانند فرصت های برابر استخدامی و آزار جنسی
  • هماهنگی و نظارت بر کار متخصصان و کارکنان پشتیبانی
  • نظارت بر فرایند جذب، مصاحبه، پذیرش و استخدام در یک سازمان
  • رسیدگی به مسائل کارمندان، مانند واسطه گری در اختلافات و هدایت فرایند های انضباطی

همه ی سازمان ها می خواهند کارمندان واجد شرایط را جذب کنند، انگیزه ی آن ها را بالا برده، آن ها را نگه دارند و با وظایفی که برایشان مناسب هستند منطبق سازند. مدیران منابع انسانی با هدایت کارکرد های اداری بخش های مدیریت منابع انسانی سازمان ها به این هدف دست پیدا می کنند. کار آن ها نظارت بر روابط کارمندان، تضمین رعایت مقررات و مدیریت خدمات مربوط به کارکنان مانند حقوق، آموزش و مزایا است. آن ها بر کار مختص های بخش های مختلف و همینطور تیم پشتیبانی خود نظارت می کنند و اطمینان حاصل می کنند که همه ی وظایف در زمان مقرر خود به انجام برسند. در واقع بخش مهمی از رهبری کسب و کار، نظارت بر انجام امور و سامان دهی مسائل کارکنان از وظایف مدیریت منابع انسانی است.

مدیران منابع انسانی همینطور در مورد مسائل مربوط به برنامه ریزی های استراتژیک سازمان و مدیریت استعداد ها با مدیران ارشد مشورت می کنند. آن ها روش های به حداکثر رساندن ارزش کارمندان سازمان را شناسایی می کنند و اطمینان حاصل می کنند که استعداد های کارمندان به بهترین و پربازده ترین روش ممکن استفاده شوند. به عنوان مثال، آن ها ممکن است میزان بهره وری کارمندان را بررسی کرده و تغییراتی در ساختار سازمان ارائه دهند که به سازمان در رسیدن به هدف گذاری های مربوط به بودجه کمک کنند.

بعضی از مدیران منابع انسانی به همه ی جنبه های دپارتمان مدیریت منابع انسانی سازمان شامل برنامه های مزایا و جبران خسارت و برنامه های آموزشی و پیشرفت نظارت می کنند. در بسیاری از سازمان های بزرگتر، این برنامه ها توسط مدیران متخصص هدایت می شوند.

چگونه با ترویج کوچینگ سازمان خود را موفق کنیم؟
بیشتر بخوانید

مثال های زیر نشان دهنده ی وظایف مدیریت منابع انسانی هستند:

مدیریت روابط کاری یا مدیریت روابط کارمندان: این مدیران بر قوانینی که کارمندان باید اجرا کنند نظارت می کنند. آن ها قرارداد های کاری را تنظیم می کنند، با کارمندان در مورد آن ها مذاکره می کنند و بر اجرا شدن آن ها نظارت می کنند. آن ها همینطور شکایت های مربوط به مسائل کاری میان کارمندان و بخش مدیریت را سامان می دهند و مراحل شکایت را هماهنگ می کنند.

مدیریت حقوق: مدیریت حقوق و مزایای کارمندان و نظارت بر عملکرد بخش پرداخت حقوق نیز از وظایف مدیریت منابع انسانی است. آن ها مطمئن می شوند که همه ی جنبه های مربوط به پرداخت حقوق سر وقت به انجام برسند. آن ها فرایند پرداخت حقوق و گزارش های بخش حسابداری را مدیریت می کنند و هر گونه مشکل در رابطه با پرداخت حقوق و یا اختلافات را حل و فصل می کنند.

مدیریت استخدام: استخدام نیروهای جدید برای سازمان یکی از اصلی ترین وظایف مدیریت منابع انسانی است. آن ها معمولا بر کار های تیم استخدامی نظارت میکنند و گاهی در هنگام استخدام نیرو برای پست های سطح بالا خود به تیم استخدامی می پیوندند. آن ها باید استراتژی استخدامی که به آن ها کمک می کند تا نیاز های بخش استخدامی سازمان برآورده شوند را مشخص کنند و رقابتی موثر برای استخدام بهترین نیرو ها به وجود بیاورند.

وظایف مدیریت منابع انسانی

محیط کار شغل مدیریت منابع انسانی

مدیران منابع انسانی در دفتر کار می کنند. بعضی از آن ها، به خصوص مدیرانی که در شرکت های بین المللی کار می کنند، باید برای بازدید از دیگر شعبه ها و شرکت در جلسات حرفه ای مربوط به موفقیت در کسب و کار و جلسات استخدامی به شهر های دیگر سفر کنند.

برنامه ی کاری شغل مدیریت منابع انسانی

بیشتر مدیران منابع انسانی در طول ساعت های معمولی کاری به صورت تمام وقت کار می کنند. بعضی از مدیران شاید تا ۴۰ ساعت در هفته کار کنند.

تحصیلات و آموزش مورد نیاز برای شغل مدیریت منابع انسانی

علاقه مندان به این شغل باید علاوه بر تحصیلات، تجربه ی چند سال کار مرتبط با زمینه ی منابع انسانی را نیز داشته باشند. با این که مدرک کارشناسی برای بسیاری از شغل ها کافی است، بعضی از شغل ها ممکن است به مدرک کارشناسی ارشد نیاز داشته باشند.

تحصیلات

مدیران منابع انسانی معمولا به مدرک کارشناسی نیاز دارند. علاقه مندان به این شغل می توانند مدرک کارشناسی خود را در رشته ی منابع انسانی یا دیگر رشته های مرتبط مانند اقتصاد، مدیریت بازرگانی، آموزش و فناوری اطلاعات دریافت کنند. گذراندن دوره هایی مانند مدیریت منازعه و روانشناسی صنعتی نیز ممکن است مفید باشند.

چرا مربی گری کسب و کار اهمیت دارد ؟
بیشتر بخوانید

بعضی از شغل های سطح بالاتر ممکن است نیازمند مدرک تحصیلی در زمینه های مدیریت منابع انسانی، روابط کار یا مدیریت تجارت (MBA) باشند.

سابقه ی کار در زمینه های مرتبط

مدیران منابع انسانی برای نشان دادن توانایی خود در سامان دهی، هدایت و رهبری دیگران باید سابقه کار مرتبط ارائه دهند. بعضی از مدیران کار خود را به عنوان متخصص منابع انسانی یا متخصص روابط کار شروع می کنند.

پست های مدیریتی معمولا نیازمند درک صحیح از وظایف مدیریت منابع انسانی مانند سامان دهی برنامه های جبران خسارت و مزایا، مهارت استفاده از نرم افزار های مدیریت منابع انسانی و آگاهی از قوانین استخدامی کشور هستند.

شخصیت و علاقه مندی ها

شغل مدیریت منابع انسانی مناسب افرادی است که به کمک کردن و قانع کردن دیگران علاقه مند هستند. آن ها باید دوست داشته باشند به دیگران کمک کنند، در انجام امور آن ها را دستیاری کنند، به دیگران خدمت رسانی کرده و به آن ها مشاوره و آموزش دهند. آن ها همینطور باید توانایی قانع کردن دیگران، تاثیر گذاری بر آن ها، انگیزه دهی و توانایی فروش به دیگران را داشته باشند.

مدیران منابع انسانی باید این ویژگی ها را داشته باشند:

مهارت های تصمیم گیری: مدیران منابع انسانی باید توانایی تشخیص نقاط قوت و ضعف گزینه های مختلف و انتخاب بهترین مورد را داشته باشند. بسیاری از تصمیمات آن ها تاثیر مهمی بر کارمندان و فرایند های شرکت خواهد داشت، مانند تصمیم گیری برای اخراج یک کارمند.

مهارت های فردی: مدیران منابع انسانی باید از مهارت های فردی خوبی برخوردار باشند زیرا آن ها به طور مرتب با مردم در ارتباط هستند. آن ها معمولا با تیم ها همکاری می کنند و باید بتوانند روابط کاری مثبتی با همکاران خود برقرار کنند.

مهارت های رهبری: مدیران منابع انسانی باید بتوانند کارمندان را هدایت کنند و بر روند کاری دیگر بخش ها نظارت کنند. آن ها باید فعالیت های کاری را با هم هماهنگ کنند و مطمئن شوند که کارمندان همه ی بخش ها همه ی وظایفشان را به انجام رسانده اند. آنها باید مهمترین مهارت های مدیریتی را یاد داشته باشند.

مهارت های برنامه ریزی: مهارت های برنامه ریزی برای مدیران منابع انسانی ضروری هستند آن ها باید چندین پروژه ی مختلف را همزمان جلو ببرند و وظایف را اولویت بندی کنند.

مهارت های سخنوری: مدیران منابع انسانی برای ارائه دادن و هدایت کارمندانشان به مهارت های سخنوری نیاز دارند. آن ها باید به طور واضح اطلاعات و دستورالعمل ها را به اعضای گروهشان و دیگر کارمندان شرکت منتقل کنند.

دکتر علی فیروزی

مطالعه مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0