نقش تجارت خارجی در پیشرفت یک کشور

دسته بندی ها : بازرگانی ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ دکتر علیرضا فیروزی 1073 مشاهده

بهترین روش برای رشد نرخ تولید ناخالص داخلی بهره مندی از تجارت خارجی است که پیامدهای مثبتی در پی آن برای اقتصاد و توسعه یک کشور خواهد داشت. در تجارت بستر یکپارچه ای فراهم می شود تا کشور ها با به هم پیوستن و انجام مبادلات مختلف، دستاوردهای قابل توجهی را در زمینه اقتصادی و رفاهی کشور و مردم خود کسب نمایند. آینده کشورها ریشه در تجارت خارجی دارد و میزان توانایی در خرید و فروش کالا یا خدمات تعیین کننده جایگاه ها هستند.

تجارت بصورت داخلی و تک بعدی معنایی ندارد، ارتباطات تجاری بسیار وسیع بوده که هر کشوری را از عقب ماندگی و درجا زدن نجات می دهد. با تجارت خارجی به راحتی می توان سرمایه های بیشتری وارد کشور نمود و با پیشرفت تکنولوژی و فناوری های مختلف همگام شد. هر کشوری ممکن است با مشکلاتی از قبیل کمبود نیروی انسانی، ضعف در تولید، عدم توانایی در بکارگیری و راه اندازی فناوری های جدید روز دنیا و نبود منابع درآمد زایی روبرو باشد. با این حال تجارت خارجی می تواند بهترین راه گریز از تنگناها باشد و پویایی و رونق را به یک سرزمین بیاورد. امروزه چین سهم زیاد بازارهای جهانی را از آن خود کرده که در زمینه های مختلف با موفقیت هرچه تمام اقدام به تجارت می نماید.

 

مجموعه آموزش های رایگان و کاربردی در سایت دکتر علیرضا فیروزی که زندگی شخصی و حرفه ای شما را متحول میکند : 

آموزش مدیریت و رهبری کسب و کار 

آموزش روش های مذاکره کردن و برقراری ارتباط موثر 

آموزش کوچینگ فردی و بیزینس کوچینگ 

 

نقش تجارت خارجی در پیشرفت یک کشور

نقش تجارت خارجی در اقتصاد کشورهای درحال توسعه

 1. کاهش هزینه های نهاده
 2. استفاده از منابع مالی جدید
 3. افزایش ارزش افزوده کالاهای داخلی
 4. بهبود جایگاه جهانی نقش تجارت خارجی در کشورهای درحال توسعه بسیار پر رنگ و موثر است به طوری که چین، برزیل، هند و غیره با سرعت چشمگیری در حال رشد هستند و چه بسا در مدت زمانی کوتاهی طی دهه های آینده، جزء کشورهای توسعه یافته هم تلقی شوند. عجیب نیست اگر بدانید تولید ناخالص داخلی این کشور ها در اوایل قر بیست و یک ۱۱۵ درصد افزایش داشته است.
 5. همانطور که گفته شد کشورهای در حال توسعه برای بهبود جایگاه خود در تجارت خارجی در تلاش بوده، زیرا طی این فرایند به بازارها و نهاده­های تولیدی جدید دست پیدا خواهند کرد. دستاوردهای این جریان منجربه تنوع در محصولات صادراتی و ایجاد سیر صعودی در منحنی امکانات تولیدی می شود. از جمله کشورهایی که توانست با کاهش تعرفه واردات کالاهای واسطه و سرمایه ای را با هزینه کمتر وارد کند هند بود. با این مدیریت هوشمندانه ۲۲۷ درصد واردات کالاهای واسطه افزایش یافت، این در حالی است که دو سوم از این میزان قبلا در توان وارداتی هند نبود.
 6. رشد روز افزون اقتصاد جهانی و درآمد سرانه کشورهای در حال توسعه در دهه های اخیر بسیار قابل توجه است. تجارت خارجی در این زمینه سبب شده تا گستردگی منابع تامین کالا و خدمات صورت گیرد و فضای داغ رقابتی، گزینه های بیشتری را در پیش روی مصرف کنندگان قرار دهند.
اثرات تجارت خارجی
بیشتر بخوانید

تجارت خارجی و فرصت های شغلی

نقش تجارت خارجی در اقتصاد کشورهای کمتر توسعه یافته

 • بهترین فرصت رهایی از فقر برای کشورهایی که کمتر توسعه یافته اند، استفاده از تجارت خارجی است. بخش خصوصی این کشورها می تواند با سرمایه گذاری های خارجی به توسعه کشور بپردازد و تحولی عظیم در اقتصاد خود ایجاد نمایند. بیشترین رشدی که کشورهای کمتر توسعه یافته در فاصله ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ داشته مربوط به سرانه تولید ناخالص داخلی بوده که بخش عمده آن وابسته به سرمایه گذاری های برون مرزی است.
 • در نظر بگیرید از شهری کوچک به کلان شهرها سفر می کنید و در طی این سفر از مکان های مختلف، تولیدات، صنایع و سایر خدمات بازدید می کنید، آیا دیدن آن همه تنوع و امکانات ذهن شما را درگیر نخواهد کرد؟ به همین ترتیب افزایش روابط بین المللی و تجارت خارجی به راحتی باعث افزایش دانش و سرمایه های یک کشور می شود. بسیاری از کسب و کارها و تجارت های بزرگ بر اساس تجارت الکترونیک مشغول به فعالیت هستند، که سهم زیادی از آن مرهون به ارتباطات برون مرزی است. تحولاتی که در عرصه اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و سایر فعالیت های یک کشور صورت میگیرد تحت تاثیر دگرگونی های جهانی است که تجارت خارجی سهم شایسته ای در آن دارد.
 • به واسطه تجارت آزاد در کسب و کارهای محلی بسیاری از موانع حذف شد و بسیاری از کشورهای جنوب صحرای آفریقا در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ توانستند اوضاع کسب و کار خود را بهبود بخشند. رقابت ها و فضای کسب و کار در تجارت خارجی بسیار داغ و پر سرعت است که در این میان موریتانی گوی سبقت را حتی از کشورهای منطقه یورو ربود و جایگاه ۲۵ جهانی را در میان ۱۹۰ کشور از آن خود کرد.

مزیت تجارت خارجی در رشد اقتصادی کشورها

مزیت تجارت خارجی در رشد اقتصادی کشورها

 • علاوه بر تحولات اقتصادی وجود بازارهای برون مرزی سبب می شود تا مهارت های ارتباطی و مدیریتی یک کسب و کار هم افزایش یابد. با استفاده از تولیدات سایر کشورها سطح کیفیت تولیدات و استانداردهای جهانی در زمینه ساخت و تولید بهبود می یابد که این امر نیروهای انسانی و خدمات یک سازمان را توانمندتر می سازد. به عنوان مثال بنگلادش و سری لانکا با افزایش روابط تجاری خود با کشورهای اروپایی توانسته اند سهم صادرات خود را افزایش دهند که این میزان نسبت به دهه اول قرن ۲۱ پیشرفت ۸۰ درصدی داشته است.
 • ۱۰ الی ۱۵ تولید ناخالص داخلی کشورها را خریدهای دولت به خود تخصیص می دهد که تجارت خارجی با گستردگی در تامین کالا و خدمات، هزینه های خرید را کاهش داده است. بر همین اساس تجارت از دیدگاه دولت در زمینه های تجارت بین الملل برای کاهش بار مالی بسیار اهمیت دارد.
منافع تجارت خارجی بر اقتصاد یک کشور
بیشتر بخوانید

نقش تجارت خارجی در ایجاد صلح جهانی

نقش تجارت خارجی در ایجاد صلح جهانی

 1. جنگ و خونریزی در بسیاری از بخش های جهان بیداد می کند و گویا در حلقه پایان ناپذیر (بی نهایت) افتاده است. اگر کشورها به توسعه روابط و انجام مبادلات بپردازند بسیاری از اختلافات و تنش های سیاسی و اقتصادی بین المللی حل خواهد شد.
 2. دو طرف برای حفظ منافع شخصی و مزایایی که در این ارتباط به دست می آورند، هیچگاه به ایجاد اختلاف و جنگ طلبی دامن نمی زنند.
 3. روابط بین المللی سبب می شود ارتباطات به صورت دوستانه تقویت شود و تداوم پیدا کند و کشورهای متحد به توافق برد برد برسند.
 4. با توسعه این روند می توان صلح جهانی را حکم فرما کرد که در آن جنگ و درگیری جایگاهی نداشته باشد.

نقش تجارت خارجی در اقتصاد کشورهای کمتر توسعه یافته

آیا با تجارت خارجی میتوان فرصت های شغلی ایجاد کرد؟

این نوع تجارت نه تنها به اشتغال زایی کمک می کند بلکه اقتصاد مولد کشور را تقویت نموده، کیفیت زندگی ها را بهبود بخشیده و سطح درآمدها را افزایش می دهد. نیروی کاری که در بخش های تولیدی با تجارت های باز مشغول به فعالیت هستند درآمدی ۳ تا ۹ برابر نیروی کار در تجارت های بسته دارند. حتی درون یک سازمان افرادی که در بخش های مرتبط با فعالیت های خارجی کار می کنند درآمدشان از بخش های بسته بیش تر است.

نقش تجارت خارجی در اقتصاد کشورهای درحال توسعه

به عنوان مثال کارگران شاغل در صنایع شیلی که تجارت و سرمایه گذاری آزاد را دارند درآمدشان ۱۱۰۰ یورو بیشتر از سایر کارگزان است. هرچه میزان این فعالیت ها بیشتر باشد افراد به لحاظ مالی در امنیت شغلی به سر میبرند و فرایند انجام کارهای اقتصادی با روند رو به رشدی پیش میرود.

 • هرچند تجارت خارجی دارای نقاط ضعف هم می باشد، اما به طور کلی امتیازات و دستاوردهایی که در آن کشورهای فعال در این حوزه حاصل می کنند بیشتر از زیان های یک تجارت آزاد است.
دکتر علیرضا فیروزی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالعه مطالب مرتبط:

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0